Hoppa till innehåll

Charmig bungalow med rymlig terrass, nära sanddynorna i Pinomar

  • 3 rum
  • 115 000 €

Guardamar del Segura, Vega Baja

C/ La Herrera - Urb. Pinomar

Pris:
115 000 €
Antal rum:
3
Antal sovrum:
2
Antal badrum:
1
Byggyta:
60 kvm
Tomtarea:
65 kvm
Ref:
TS1166
Typ:
Radhus
Terrassyta:
65 kvm

Vill du veta mer om bostaden?

Ansvarig mäklare

Emilie Wandel

Real Estate Agent

Kontakta mig

Torrevieja

Bevaka bostäder i Spanien

Missa inte din drömbostad! Nu kan du snabbt skapa en bevakning via vår kostnadsfria tjänst och få tips om bostäder i Spanien som passar just dina intressen och behov.

Skapa bevakning

Charmig bungalow med rymlig terrass, nära sanddynorna i Pinomar

Härlig bungalow med två sovrum, ett badrum och rymlig terrass, nära de lugna Las Ortigas-strändernas duna i Guardamar.

Beskrivning

Beläget i det lugna och eftertraktade bostadsområdet Pinomar, mellan Guardamar del Segura och Torrevieja, erbjuder denna charmiga bungalow en perfekt kombination av komfort och kustliv.

Fastigheten har en byggyta på 60 m², fördelat på två sovrum och ett fullt utrustat badrum. Från framsidan når man en rymlig terrass som utgör den perfekta platsen för utomhusmåltider, avkoppling eller för att njuta av den medelhavsluft.

Med en österläge orientering badar bostaden i naturligt ljus under största delen av dagen, vilket skapar en varm och inbjudande atmosfär. För ökad komfort är den utrustad med luftkonditionering och takfläktar, vilket gör den perfekt för året-runt-boende.

Läget är enastående—bara en kort promenad från Guardamars naturliga duna och den lugna stranden Las Ortigas. Omgiven av natur erbjuder området en fridfull miljö, samtidigt som det är bekvämt nära närliggande städer som La Marina och Guardamar, där alla nödvändiga bekvämligheter, affärer och restauranger finns.

En perfekt fastighet för både permanent boende och avkopplande semestrar vid havet, i en rofylld men ändå välansluten miljö.

Kontakta Bjurfors Costa Blanca idag för mer information eller för att boka en visning!

Planlösning

Information

Typ
Radhus
Pris
115 000 €
Rum
3
Antal sovrum
2
Max antal sovrum
2
Antal badrum
1
Byggyta
60 kvm
Tomtarea
65 kvm

Byggnadssätt

Byggnadstyp
Radhus
Byggår
1970

Driftskostnad (per år)

Samfällighetsavgift
80 €
Fastighetsskatt/Avgift
150 €
Summa
230 €

Exteriör

Terrass
Ja
Terrassyta
65 kvm

Avstånd

Strand
200 m
Hav
200 m
Shoppingcenter
2000 m
Livsmedelsbutik
2000 m
Golfbana
11000 m
Flygplats
35000 m
Sjukhus
4000 m

Att bo i Guardamar del Segura

Guardamar del Segura är en mysig och genuin spansk by som sträcker sig längs de långa och mycket omtyckta sanddynorna, bara en halvtimma från Alicante stad. Området är även känt för de fina pinjeskogarna som är väl värda en vandringstur. Det finns gott om butiker i Guardamar. På huvudgatan, som går genom hela byn, finns ett stort urval av kläd- och skoaffärer. Det finns även många mindre butiker som får in färska frukter och grönsaker varje dag.

Varje onsdag är det dags för den lokala marknaden mellan klockan 9-14. Marknaden sträcker sig hela vägen genom stadens mysiga bakgator. Här kan du finna kläder, skor, frukt och grönt, samt köpa med dig lunch hem från ett av de omtycka kycklingstånden.

Guardamar har en prisbelönt och välskött strand som sträcker sig hela 14 kilometer längs kusten. Här finns små chiringuitos (strandbarer) utplacerade med jämna mellanrum, där du kan äta lunch eller ta dig en svalkande drink under årets varma dagar. Vid varje strandbar finns toaletter för strandbesökarnas bruk. Längs med den långa strandpromenaden finns även ett stort utbud av restauranger, barer och butiker. Under sommarhalvåret är stranden försedd med badvakter för assistans och säkerhet. Vid Röda Korsets station finns en del av stranden som är handikappanpassad med personal som kan hjälpa till upp och ner vid bad.

I Guardamar ligger floden Rio Seguras mynning, därifrån kommer namnet Guardamar del Segura. Floden skapar en härlig omgivning där det finns mycket att se och göra. I norra Guardamar kan du bland annat besöka den fina och mycket välskötta hamnen och varför inte passa på att njuta av den trevliga skaldjursrestaurangen med utsikt över de fina båtarna?

Att ta sig till flygplatsen tar cirka 30 minuter med bil. Det finns även en busstation i Guardamar, därifrån går flygbussar till Alicante flygplats varje dag.

Har du frågor kring att sälja eller köpa bostad i Guardamar del Segura? Tveka inte att kontakta våra mäklare i Alicante, La Mata eller Torrevieja så hjälper de gärna dig.

C/ La Herrera - Urb. Pinomar

C/ La Herrera - Urb. Pinomar

03140 Vega Baja

Visa i Google Maps (öppnas i nytt fönster)

Vill du veta mer om bostaden?

Kampanjbild Boneo

Liknande bostäder