Charmigt och välskött radhus i populära Verdemar IV, i hjärtat av Villamartin
Villamartin, Orihuela Costa
Missa inte din drömbostad! Nu kan du snabbt skapa en bevakning via vår kostnadsfria tjänst och få tips om bostäder i Spanien som passar just dina intressen och behov.
Skapa bevakningFin bostad med tre sovrum, två badrum (ett en-suite), tre uteplatser i två väderstreck och ett underbart gemensamt poolområde.
I eftertraktade Verdemar IV, ett lugnt och populärt område nära Villamartin Golfbana, finner du detta charmiga radhus som utstrålar både spansk karaktär och elegans. Här erbjuds en fantastisk livsstil med hela tre uteplatser, vilket gör det enkelt att njuta av soliga dagar och ljumma kvällar.
Framsidan av huset pryds av en lummig trädgård och en inbjudande veranda, perfekt för att avnjuta en kopp morgonkaffe eller spendera trevliga kvällar med familj och vänner.
Bostaden har ett ljust och funktionellt kök med öppen planlösning mot vardagsrummet, vilket ger ett luftigt och rymligt intryck. Intill köket finns ett praktiskt förråd utrustat med tvättmaskin och varmvattenberedare, vilket ger extra bekvämlighet.
Huset har tre sovrum, varav två är bekvämt belägna på bottenvåningen och ett på övervåningen, där det finns en solig balkong med panoramautsikt över golfbanan. Det nedre badrummet, utrustat med badkar, är perfekt för familjer med små barn, medan det en-suite badrummet på övervåningen, med dusch, erbjuder extra bekvämlighet.
Radhuset utmärks av sina vackra, spanska trädörrar och glasdörrar med träramar som öppnar upp mot terrasserna och släpper in det naturliga ljuset. Den öppna planlösningen ger en härlig, rymlig och inbjudande känsla.
Urbanisationen Verdemar IV är känd för sina pittoreska vita hus och det underbara gemensamma poolområdet, omgiven av grönområden och palmer, vilket skapar en exotisk och avkopplande atmosfär. Här kan du njuta av ett dopp bara en kort promenad från huset. Dessutom finns parkering smidigt tillgänglig på gatan.
Denna bostad, med sin unika charm och stora potential, är perfekt som både semesterboende och permanent hem. Välkommen till din nya bostad i Verdemar IV, som säljs exklusivt av oss på Bjurfors Costa Blanca.
Kontakta oss idag för mer information eller för att boka en visning.
Enastående och trivsam pooloase omgiven av vajande palmer, med härliga umgängesytor för avkoppling och socialt umgänge.
Flera soliga uteplatser i två olika väderstreck, där du kan njuta av både sol och skugga hela dagen lång.
Villamartin som ligger strax söder om Playa Flamenca har under en lång tid varit ett attraktivt område för oss svenskar. Mycket tack vare de många golfbanorna i området är det ett grönt, vackert, trivsamt och väletablerat område med en blandning av villor, radhus och lägenheter samt ett stort utbud av restauranger och caféer. Det finns ett flertal mindre shoppingcenter som erbjuder den service du behöver, oftast på gångavstånd.
Ett av våra mest populära områden i Villamartin heter Los Dolses, där vi har förmedlat många bostäder genom åren. Främst beror det på det priviligierade läget, då detta är området i Villamartin som ligger närmast havet men också för att det är relativt nya bostäder med ljusa materialval som marmor och vita PVC-fönster byggda i med mycket charm i spansk stil. Detta kombinerat med flera grönområden och all service på gångavstånd gör det svårt att inte tycka om.
Närheten till de fyra populära golfbanorna Campoamor, Villamartin, Las Ramblas och Las Colinas är ingen nackdel för den som gillar att spela golf. Ett flertal stränder finns på 5-10 minuters bilväg bort såsom Playa Flamenca, La Zenia, Cabo Roig och Campoamor - med andra ord ett stort antal möjligheter att njuta av Medelhavets vågor och sanddynor.
Villamartin Plaza är torget där det händer! Här är det alltid liv och rörelse och det gäller att vara ute i god tid till middagen om du inte bokat bord på någon av de många restaurangerna. Väl värt ett besök om inte annat för att insupa atmosfären och kanske få en skymt av de fina papegojorna högt uppe i palmerna.
Har du frågor kring att sälja eller köpa bostad i Villamartin? Tveka inte att kontakta våra mäklare i Alicante, La Mata eller Torrevieja så hjälper de gärna dig.
Ansvarig mäklare
Extra kontaktperson