Hoppa till innehåll

Charmig villa med garage och lummig trädgård i Dehesa de Campoamor.

  • Såld, 2025-03-06
  • 5 rum
  • 650 000 €

Dehesa de Campoamor, Orihuela Costa

C/ Jorge Manrique - Campoamor

Pris:
650 000 €
Antal rum:
5
Antal sovrum:
4
Antal badrum:
3
Byggyta:
190 kvm
Tomtarea:
700 kvm
Ref:
PF1472
Typ:
Villa
Terrass:
Ja

Ansvarig mäklare

Emilie Wandel

Real Estate Agent

Kontakta mig

Torrevieja

Bevaka bostäder i Spanien

Missa inte din drömbostad! Nu kan du snabbt skapa en bevakning via vår kostnadsfria tjänst och få tips om bostäder i Spanien som passar just dina intressen och behov.

Skapa bevakning

Vill du också sälja din bostad?

Fyll i formuläret nedan så hjälper vi dig!

Ange ditt postnummer (5 siffror utan mellanslag)

Att bo i Dehesa de Campoamor

Dehesa de Campoamor är en utmärkt plats för dig som vill uppleva lite mer av Spanien när ni är på semester. Här bjuds du på ett härligt landskap; gröna skogar, apelsinodlingar och vackra stränder gör området till ett av det mest populära på Costa Blanca, speciellt bland spanjorerna själva. Stora villor blandas med höga lägenhetshus, och på sommaren omvandlas området till en samlingsplats där det finns något för hela familjen med bl a utomhusbio, chill out-klubbar och strandbarer. Dehesa de Campoamor angränsar till Aguamarina i norr och Mil Palmeras i söder, du kan givetvis ta dig mycket längre än så längs med strandpromenaden som går längs med kuststräckan.

Dehesa de Campoamor ligger ca 7 mil söder om Alicantes flygplats, och snabbaste vägen från flygplatsen går via AP-7:an. Den närmaste staden är Torrevieja, men många reser istället söderut till Cartagena och Murcia som ligger 30 minuter bort för att få känna på pulsen i dessa lite större städer.

Utöver fantastiska stränder och en småbåtshamn finns här ett rikt utbud av riktigt bra restauranger året om. En vindstilla dag gör sig La Barraca ypperligt för en lunch i solen med ljudet av havet några meter bort och på sommarhalvåret stoltserar Las Colinas Beach Club med Costa Blancas bästa sushi hos Enso Sushi. Fråga oss om fler tips – detta är en gömd pärla för den matglade! Det är även lätt att vara aktiv här med ett stort tennis- och paddelcenter mitt i området som är öppet året om.

Har du frågor kring att sälja eller köpa bostad i Dehesa de Campoamor? Tveka inte att kontakta våra mäklare i Alicante, La Mata eller Torrevieja så hjälper de gärna dig.

Kampanjbild Boneo

Liknande bostäder