-
Köpa
-
Sälja
- Hitta bostad
- Skapa bevakning
- Hitta mäklare
Unik påkostad bostad i högt ljust gavelläge
Eriksberg, Göteborg
*Avgiften inkluderar värme och Telia Triple play (tv, bredand och telefoni). Separat mätning av vatten och el som debiteras via månadsavin efter förbrukning.
**Areauppgift från föreningen.
Bokad visning. Du kan även ringa Bjurfors Bokningscenter 031-761 79 50. Välkommen!
Högt upp med solig västerbalkong bor du här i en unikt påkostad bostad. Mysig och bra planerad bostad nära vattnet på Eriksberg.
Välkommen till en mycket trevlig och mysig bostad på Eriksberg. Unik och påkostad med inredningsdetaljer som exvis takbalkar och frostade glasinnerdörrar som ger ett mycket modernt uttryck.
Bra planerad bostad med en stor balkong i soligt västerläge. Det höga gavelläget gör bostad mycket ljus och trevlig. Perfekt balkongläge där du ka njuta av eftermiddags- och kvällssolen och bjuda vännerna på en skön grillkväll.
Denna moderna och unika bostad har genomgående ljusa väggar och mörkt golv och takbjälkar, som lyfter den unika känslan av en bostad med naturnära inspiration. Innerdörrar av frostad glas är ytterligare en detalj som lyfter bostaden.
Entréhall
Vid entrén finns hatthylla samt två garderober.
Vardagsrum
Till höger öppnar bostad upp i ett mysigt vardagsrum som är förenat med köket i öppen planlösning. Här ryms soffgrupp samt matsalmöbel. Stora fönsterpartier i gaveln av huset ger bostaden ett trevligt ljus. Mörk takbjälke i taket som extra detalj.
Kök
Modernt kök som har det mesta. Vita luckor och rostfria vitvaror som består av induktionshäll, varmluftsugn, inbyggd micro och diskmaskin samt kombinerat kyl och frys. Ovan spishälllan sitter en rostfri spiskåpa. Bänk av mörk laminat och ovan denna sitter stänkskydd av borstat stål samt svart smalt kakel.
Balkong
Från vardagsrummet når du den stora sköna balkongen på gaveln av huset. Slå dig ner och njut av eftermiddags- och kvällsolen en skön sommarkväll. På balkongen finns möjlighet att grilla och det höga läget gör balkongen mer privat.
Sovrum
Rymligt sovrum med plats för bred säng. Tre garderober längst ena väggen samt en praktisk klädkammare med skjutdörr.
Badrum
Badrummet ligger vid entrén och är påkostat med microcement på väggarna ljusgrått matta på golvet. Två mörka takbjälkar i taket. Dubbelt tvättställ med underskåp. Bred belyst spegel. Som extra detalj är underskåpet vägghängt med stilig belysning under. Badrummet har duschkabin samt en tvättdel för kläder. Tvättmaskin och torktumlare samt en bänk för klädvård. Ovan denna finns två vägghängda förvaringsskåp. Det finns även handdukstork.
*Areauppgift från föreningen.
Avgiften inkluderar värme och Telia Triple play (tv, bredand och telefoni).
Separat mätning av vatten och el som debiteras via månadsavin efter förbrukning.
Stor gavelbalkong i bästa solläge med sol från lunch och hela kvällen. Perfekt för en grillkväll i goda vänners lag.
Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning har inte varit möjlig att räkna fram, eftersom föreningen anväder differentierad andelstal och därmed svårt att uppskatta bostadens del av föreningens nettoskuld. För aktuell belåningsgrad, hänvisas till årsredovisningen.
Driftskostnaderna är hämtade från nuvarande ägare och varierar utifrån behov och förbrukning.
*Betalas av köpare
Föreningen äger fastigheten Sannegården 66:1. Fastigheten består av flerbostadshus med en gemensam innergård. Husen som totalt rymmer 120 lägenheter samt 3 lokaler, är i 9 våningar samt en tornbyggnad i 12 våningar. Bostadsrättsföreningen äger marken som byggnaderna står på. Det finns även tre lokaler som alla är belägna i entrévåningarna.
Byggnationen slutfördes i mars 2014 och har fått miljöcertifiering Silver.
Avgiften för andelstal 1, benämns som ”Årsavgift bostad” på avierna, kommer lämnas oförändrad till 2025.
När husen byggdes fick köparna välja pris i tre nivåer. De köpare som valde att betala det högsta priset betalar ingen avgift för Andelstal 2. De som valde ”mellannivån” betalar ”enkel” avgift och de som valde det lägsta priset betalar ”dubbel” avgift för Andelstal 2. Avgiften är direkt relaterad till räntan för lånet för Andelstal 2. Dessutom amorteras lånet enligt plan. Avgiften för Andelstal 2 benämns som ”Årsavgift kapital brf” på avgiftsavierna.
Avgiften för andelstal 2 (anges som ”Årsavgift kapital” på avgiftsavin för de som har detta) är helt relaterad till räntekostnad och amortering för det specifika lånet. Räntan är bundet till 3,97% och lånet löper ut våren 2025. Inför omläggning av lånet kommer föreningen gå ut med information och erbjuda medlemmarna att amortera sina eventuella andelar av detta (tillskott av kapital).
Bredablick har hand om föreningens ekonomiska förvaltning, tekniska förvaltning, fastighetsskötsel och städning.
Föreningen har andel i gemensamhetsanläggning avseende garage och sopsugsanläggning.
Fullvärdesförsäkring finns via Länsförsäkringar. I försäkringen ingår bostadsrättstillägg för medlemmarna samt ansvarsförsäkring för styrelsen.
2019 installerades 20 laddplatser för el- och hybridbilar i husets garage.
2019 uppdaterades det befintliga taggsystemet till en nyare variant.
Grindar vid gården har under 2019 installerats.
Föreningen följer en underhållsplan. Inga större underhåll är inplanerade de närmsta åren då fastigheten byggdes 2014.
Brf Compagniet har 42 parkeringsplatser i det egna garaget (plan 0 och -1) varav 2 handikapplatser plus 3 st MC-platser, samt 36 parkeringsplatser i Eriksbergsdockans garagesamfällighet (även kallad bergrummet). Dessa platser är vigda för bostadsrättsinnehavarna i Brf Compagniet.
För närvarande är det lång kö till föreningens egna garage men i dagsläget ska det finnas ledig plats i Eriksbergsdockans garage.
Kostnad för att hyra parkeringsplats och handikapplats i Brf Compagniets garage är 1 300 kr/mån. Hyran för parkeringsplats med tillhörande extraförråd i Brf Compagniets garage är 1300kr/månad för garageplatsen + förrådshyra 700 kr/kvm och år.
Samtliga platser i husets garage är försedda med laddstationer för elbilar/laddhybrider. Har du en elbil eller laddhybrid bör du ange detta när du anmäler dig för intresse, då vi ger förtur enligt principen ”varannan elbil”.
Platserna i husets garage administreras Bredablick Förvaltning, se sedan ”parkering”.
Kostnad för att hyra en plats i Eriksbergsdockans garage är 1300 kr/mån.
Platserna administreras av APCOA 08-556 306 70.
Telia Triple-play (kabel-TV, bredband Fiber-Lan & IP-Telefoni) ingår i avgiften. TV-paket Lagom, bredband 500 Mbit/s och bredbandstelefoni (ej trafikavgifter). Varje lägenhet har möjlighet att köpa till andra tv-paket, uppgradera sitt bredband till en högre hastighet och ha tillval på sin bredbandstelefoni så som nummerpresentation. Dessa tillval beställer varje enskild lägenhet direkt med Telia och faktureras från Telia.
Mellan husen har föreningen en trevlig gård belägen på, ett från gatunivå, upphöjt bjälklag ovan garaget.
I källaren och entrévåningar finns garage, ett stort cykelförråd, barnvagnsförråd, rullstolsförråd samt lägenhetsförråd. Det finns dessutom extra förråd att hyra.
Det är föreningen som tecknar el-avtal, boenden debiteras efter egen förbrukning.
Läs mer info på föreningens hemsida: https://portal.brfcompagniet.se/
BO MED VATTNET SOM GRANNE
På Eriksberg blandas nybyggt och modern design med fastigheter från den tidigare varvtiden. Mixen av gammalt och nytt har blivit prisad för sin goda arkitektur. När du bor här är närheten till vattnet påtagligt samtidigt som området bjuder på ett stort nöjesutbud alldeles runt knuten.
MED UTSIKT ÖVER VATTNET
När du bor i Eriksberg börjar du kanske dagen med en promenad eller löptur längs den träskodda kajen som går längs vattnet i flera kilometer. Vattnet tillsammans med närheten till många grönområden gör att du alltid kan känna av naturen när du bor på Eriksberg. Vid foten av Älvsborgsbron ligger Färjenäsparken som bjuder på många vackra vyer och ett grönområde att promenera i. Området har tre stora lekplatser och en fotbollsplan vilket gör det till en populär plats för barnfamiljer och en perfekt plats för lek och picknick. Parken är under utveckling för att bli till en plats för evenemang, aktiviteter och rekreation. Krokängsparken och Sörhallsberget är två andra fina platser där du kan uppleva naturen. När du vill blicka ut över vattnet kan du strosa runt Eriksbergskranens småbåtshamn och upptäcka mysiga caféer och restauranger. Eller ta vara på en solig dag med att slå dig ner på däcket längs båthamnen i sällskap av en glass.
NÖJEN PÅ HEMMAPLAN
De gamla hamn- och varvsområdent har de senaste decennierna förvandlats till bostadsområden, arbetsplatser och stråk där du kan roa dig eller njuta av kulturlivet. Bebyggelsen runt Eriksberg består främst av flerfamiljshus som får ett lugn av havet. Du hittar ett varierat utbud av nöjen i form av olika butiker, restauranger, teater, evenemangshall, konstnärsateljéer och en idrottshall. För den idrottsintresserade ett stort utbud av träningsmöjligheter då många gymkedjor och mindre lokala aktörer har valt att etablera sig här..
TA DIG ENKELT TILL STAN
Cityfärjan Älvsnabben går från Eriksbergskajen i tät trafik mellan båda sidor av älven. Det är ett bekvämt och snabbt sätt att resa till centrum utan bil och parkeringsbekymmer och samtidigt ett mycket tilltalande sätt att få se staden och vattnet. Det finns också bra förbindelser med buss till Göteborgs olika delar. Föredrar du bil går det enkelt att ta sig ut på de stora lederna.
Köpa, sälja eller värdera bostad i Eriksberg? Kontakta våra Bjurfors mäklare på Hisingen! Passa också på att anmäla dig till vår kostnadsfria söktjänst Boagenten som hjälper dig att hitta ditt drömboende.
Kontakta mäklaren om du behöver hjälp att ta fram en boendekalkyl.
När du köper din bostad genom Bjurfors kan du ansöka om bolån till en förmånlig ränta hos vår samarbetspartner SEB.
Bokad visning. Du kan även ringa Bjurfors Bokningscenter 031-761 79 50. Välkommen!
Ansvarig mäklare