-
Köpa
-
Sälja
- Hitta bostad
- Skapa bevakning
- Hitta mäklare
Trerummare med inglasad balkong i populära Brf Eddan!
Ättekulla, Helsingborg
*I månadsavgiften ingår värme, vatten, digital-TV och bredband.
**Areakälla enligt bostadsrättsföreningens mäklarbild/utdrag ur lägenhetsregister.
På lugnt och otroligt välskött område i populära HSB Brf Eddan finner ni denna ljusa och genomgående trerummare.
Välkommen till Ättekullagatan 20!
Här bor ni med hiss hela vägen från entréplan och en stor inglasad balkong, där ni kan blicka ut mot sundet och njuta av härliga sommarkvällar. De välplanerade ytorna ger en luftig känsla, med ett härligt ljusinsläpp från flera håll. Bostaden erbjuder ett väl tilltaget kök, ett stort vardagsrum, två sovrum och ett fräscht, helkaklat badrum. Dessutom finns gott om förvaringsutrymme för att göra vardagen enklare.
Området Ättekulla är känt för sina gröna omgivningar, trevliga grannskap och närhet till skolor, mataffärer och goda kommunikationer till centrala Helsingborg. Här bor du lugnt och tryggt, med alla bekvämligheter inom räckhåll.
Hall
Vi tar hissen från markplan och kliver av på tredje våningen. När vi stiger in i bostaden möts via av en ljus och inbjudande hall. I hallen finns det en stor garderobslösning med ett tilltänkt förvarningssystem, samt goda avhängningsmöjligheter.
Kök
Köket är väl tilltaget och erbjuder goda arbetsytor såväl som utrymme för matlagning. Här får ni enkelt plats med ett matbord för 6-8 personer. Maskinparken består av stor kyl och frys, diskmaskin och ugn. Vita luckor och snyggt svart kakel som stänkskydd. Från köket nås även bostadens inglasade balkong, som rymmer ett stort matsalsbord och tillhörande möblemang.
Vardagsrum
Vi tar oss vidare till det trivsamma vardagsrummet. Det är ett rymligt och socialt rum med gott om plats för både soffgrupp samt tillhörande möblemang. Härligt ljusinsläpp från stort fönsterparti.
Sovrum 1
Ljust och harmoniskt sovrum, med gott om plats för en dubbelsäng. Sovrummet erbjuder gott om förvaring i form av garderober.
Sovrum 2
Rogivande sovrum som även passar perfekt som kontor.
Badrum
Helkaklat badrum. Badrummet är utrustat med duschhörna, spegelskåp, handfat med kommod och WC. Här finns ävenseparat hörna för tvättmaskin och torktumlare. Gott om förvaring i form av skåp i valnöt.
Planlösning
Eddan 4
*Areakälla enligt bostadsrättsföreningens mäklarbild/utdrag ur lägenhetsregister.
I månadsavgiften ingår värme, vatten, digital-TV och bredband.
Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning baseras på föreningens skulder/lån minus föreningens räntebärande tillgångar och likvida medel. Beräkningen är gjord och baseras enbart på den senaste tillgängliga årsredovisningen. För mer information kontakta ansvarig fastighetsmäklare.
*Betalas av säljare
Med närheten till vattnet och vackra omgivningar är Brf Eddan en attraktiv föreningen att bo i. Den första medlemmen flyttade in i augusti 1977. Här finns 222 lägenheter som varierar från ett rum och kök till fyra rum och kök, vissa av lägenheterna har fantastisk utsikt över Danmark! Föreningen äger fastigheten Eddan 4, bestående av 222 lägenheter med adress Ättekullagatan 6-22.
Ekonomisk förvaltning via HSB.
Föreningen höjde avgifterna med 7 % från 2024-01-01. Föreningen höjde avgiften med 5 % 2025-01-01. (kontrollerat 2025-01-28)
Fastigheterna är fullvärdesförsäkrade i Länsförsäkringar och bostadsrättstillägg ingår för föreningens medlemmar.
Utförda renoveringar:
Avloppspolning
Byte av lås- och passersystem
2021 Fasadrenovering av husen inklusive nya inglasningar
2021 Uppgradering av fjärrvärmecentral
2018 Ny tvättmaskin tvättstuga 3
2018 Besiktning inför kommande fasadrenoveringar
2017 Spolning av avloppsstammar
2017 Renovering av tvättstuga 6
2017 Nytt torkskåp tvättstuga 1
2021/2022 Nytt passersystem gjordes i samband med fasadrenovering
2023/2024 OVK-besiktning
2024 renovering av balkonger, fasad och fönster )
Kommande renoveringar enligt underhållsplan:
Omläggning av asfalt i gångar.
Renovering av garage.
Stambyte (inklusive badrumsrenovering) planeras längre fram men inte klart när. (Kontrollerat 2025-01-28)
Föreningen har en underhållsplan som uppdaterats i september 2023. I samband med detta utfördes en fastighetsbesiktning.
Det finns 111 garageplatser som går att hyra för 330 kr/månad. I dagsläget är det ca 7 personer i kö.
Det finns 126 parkeringsplatser som går att hyra för 87 kr/månad. I dagsläget är det 10-15 personer i kö.
Det finns 2 laddstolpar som går att hyra för 360 kr/mån inklusive el. I dagsläget är det kö.
Grannföreningen Runan har stolpar som man kan hyra av dem. Detta kostar då 468 kr/mån + moms och man betalar sedan för sin elförbrukning, ca 3 kr/kWH.
HSB handhar uthyrning av garage- och parkeringsplatser.
(Informationen är kontrollerad med HSB 2025-01-28)
TV och bredband (100 Mbit/s) via Tele2. Grundutbud ingår i avgiften.
Vill man uppdatera hastigheten får man ett rabatterat pris från Tele2.
Runt husen finns en mångfald av växter och blomsterrabatter, välskötta gräsytor med flera gemensamma samlingsplatser där boende kan träffas för att umgås, grilla och ha egna fester.
Det finns 6 gemensamma tvättstugor, föreningslokal, cykelförråd och övernattningslägenhet.
Samtliga lägenheter har ett tillhörande källarförråd.
Föreningen har lokaler i varierande storlek, bland annat större förråd som hyrs ut extra till boende i föreningen, en festlokal samt en lokal som hyrs ut till ett företag som är aktiva i området. Föreningen får intäkter för uthyrning av festlokal och övernattningsrum, vilket baseras på hur ofta lokalerna är uthyrda.
Besök gärna föreningens hemsida https://eddan.hsbbrfwebb.se/.
Gemensamt för Ättekullas boende finns Granntjänsten, en arbetsgrupp som arbetar ideellt med bidrag från BRF:erna. Verksamheten syftar till att främja god grannsämja och bryta isolering. Gruppen anordnar välbesökta eftermiddagsträffar med kaffe och dopp med subventionerade priser. Alla boende på Ättekulla är välkomna till gruppens aktiviteter.
Information som berör föreningen är inhämtad via årsredovisning, stadgar och kontakt med föreningen. Avvikelser kan förekomma och som köpare uppmanas du att själv kontrollera samtliga uppgifter, framförallt om något är av extra stor betydelse för dig som köpare.
Ättekulla är ett bostadsområde i södra Helsingborg som mestadels består av bostadsrätter i flerfamiljshus, med upp till sex våningar. Dessa höghus kännetecknar området och syns på långt håll. Planerna på att bygga bostäder i området fanns redan på 1950-talet men blev kraftigt uppskjutna till 1970-talet på grund av de mängder av fornlämningar som hittades här.
Ättekulla är Helsingborgs mest fornlämningstäta område med fynd från stenåldern och framåt. Här har människor bott i tusentals år, vilket synliga gravhögar från brons-och järnåldern vittnar om. Namnet Ättekulla kommer just från gravhögarna som även kallas för Ättekullar.
Här finns Ättekulla naturreservat som är ett varierat rekreationsområde där Skåneleden och Landborgspromenaden passerar. I naturreservatet finns uppvuxna skogspartier, öppna ängar, åkermark och böljande hagar.
En av de bästa utsikterna över Öresund får du vid Landborgens avslutning i söder, där de dramatiska höjdskillnaderna är på 30 meter.
I centrum finns butiker och några matställen. Till Helsingborgs centrum tar du dig lätt in med buss.
Köpa, sälja eller värdera bostad i Ättekulla? Välkommen att kontakta Bjurfors mäklare i Helsingborg City. Passa också på att anmäla dig till vår kostnadsfria söktjänst Boagenten som hjälper dig att hitta ditt drömboende.
Kontakta mäklaren om du behöver hjälp att ta fram en boendekalkyl.
När du köper din bostad genom Bjurfors kan du ansöka om bolån till en förmånlig ränta hos vår samarbetspartner SEB.
Ansvarig mäklare